ראשי

 

תאונה נוספת בצומת יבול
אזהרה נוספת מצומת המוות בחבל שלום


באיגרתו של ראש מועצה אזורית אשכול, חיים ילין מתאריך: יום
חמישי 19 מאי 2011, ‏ט"ו אייר תשע"א, כותב ראש המועצה
האזורית אשכול את הסעיף הבא:


ענייני כבישים
(סעיף 3)

3. מעגל התנועה בכניסה ליבול. בשעה טובה, יש קבלן שזכה במכרז והאחריות על ביצוע המעגל הועברה לאחריותו החל מיום ראשון (ה-15.5). מתאריך זה, יש לו חמישה חודשים לסיים את מעגל התנועה. העבודה אמורה להתחיל בימים הקרובים..

כמה אירוני, "השעה הטובה" נפתחה באירוע תאונה קשה. הבשורה החשובה הזו מתפרסמת  באיגרת בדיוק ביום בו מתרחשת בצומת יבול תאונה קשה נוספת. התנהלות בירוקרטית אפורה ומסורבלת בת 3 שנים שתוצאתה תאונה נוספת מעיבה על הבשורה החשובה הזו מראש המועצה. "הקבלן שזכה במכרז", זוכה לאזהרה נוספת מן הצומת הזה שכדאי לו להזדרז, שכן רק מזל גדול או השגחה עליונה לא מסיימת את התאונה הזו במוות נוסף.לסיכום ההתקדמות בנושא מאז ועד היום, בצומת הוצבו שלטי אזהרה שלא הצליחו למנוע מספר תאונות לא מבוטל הכולל פצועים.

מומי, הנהג הנפגע, מדריך חקלאי ממושב אמונים המבקר באזור בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע, היה בדרכו מכיוון חלוציות בדרך לחקלאי שהמתין לו במושב תלמי אליהו. בעודו חוצה את צומת יבול מדרום לצפון. הספיק להבחין כי באותה עת ממש עמדה בצומת ניידת משטרה מקומית. לרוע המזל, לא הספיק מומי להבחין ברכב נוסף. הרכב מסוג פולקסווגן טרנספורטר של מינהל המחקר החקלאי שנכנס במהירות למלכודת הצומת.הנוהגת ברכב מדריכה חקלאית בעצמה, וכך במפגש רכבים אלה היו מעורבים שני מדריכים חקלאיים, שניהם לא מן האזור. לא השילוט הגדול בכניסה לצומת, לא תמרורי האזהרה ולא הסימונים על הכביש – כל אלה יחד לא מנעו את הידוע והצפוי. תאונה נוספת בצומת יבול. התמרורים הגדולים שהוצבו בצומת לאחר התאונה בה קופחו חיים לפני כ 3 שנים לא צלחו למנוע את הבלתי נמנע.השוטר הקהילתי לאון בן ארויה הוסיף, כי כמה דקות קודם לכן עמד עם רכבו בצידי הדרך באזור הצומת כשלפתע הוא רואה תאונה מתרחשת אל מול עיניו. הרכב הפוגע אף הושלך לעבר הניידת ופגע בה פגיעה קלה! תאונה משולשת. השוטר נחפז אל הרכב הנפגע וניסה לחלץ את הנהג אך לא הצליח לפתוח את הדלת המעוכה בצד שלו. הוא פנה לצד השני שהיה צמוד לארון החשמל שהתרסק, ובמאמץ, פתח קמעה את הדלת כשהוא חרד לקראת מראה של פצוע קשה או גרוע מכך. להפתעתו ליד ההגה ישב הבחור ההמום שהפטיר לעברו: "אני בסדר"..

מומי, הנהג שנפגע בתאונה סיפר כי בשבריר השנייה לפני ההתנגשות הספיק להבחין כי הרכב שהתנגש בו, הגיע במהירות, כלומר לא הספיק להאט את נסיעתו עם כניסתו לצומת. סימפטום מוכר בצומת יבול. התמרורים שוב לא עבדו.  בפגיעה החזקה נפגע רכבו של מומי בדיוק מאחורי כתפו. בדלת האחורית של מושב הנוסעים, וכך יש לשער נצלו חייו. הרכב סובסב בעוצמה ומהירות כשהוא פוגע פגיעה חזקה בארון מתח גבוה של חברת חשמל שניצב בצומת, נעצר ומתייצב ממש לצידו. הארון נעקר ממקומו, הכבלים העבים בתוכו נחשפו ונגלו לחלוטין.
ניתן לומר כי בפרק זמן של שניות, נצלו חייו של הנהג שנפגע פעמיים. דרך נס.
הודות ותודות לשוטר הקהילתי לאון בן ארויה שנכח במקום בזמן האירוע, טופל הנושא במהירות ויעילות, האמבולנס החדש של מד"א המקומי פינה את הנהג שנפגע לבדיקה בבית החולים סורוקה. נהג הרכב שנפגע נחבל באזור הצוואר והכתפיים, מתלונן על כאבים אך בסיכום נראה כי פגיעתו קלה יחסית וכי ישוב לאיתנו לאחר קבלת טיפול מתאים.
כוחות השיטור וההצלה במועצה שלנו מועצה אזורית אשכול הוכיחו
מיומנות ויעילות.נהגת הטנספורטר רועדת ונרעשת, אך יציבה על שתי רגליה, דומה שיצאה ללא ללא פגע, התנצלה בפני הנהג שנפגע: "מצטערת לא הבחנתי בשילוט ולא הבחנתי בצומת"... רוח הדברים. אמנם התרשלות אינה פותרת, אך עם זאת יודעים שוכני האזור כי במבחן התוצאה האמצעים שננקטו עד כה לא נתנו מענה ופתרון לשמירה על חיי אדם בצומת זה.
הנהג הנפגע הוסיף כי חוקר התאונה אמר לו כי לא נראו סימני ניסיון של בלימה בצומת של אף אחד מן הרכבים והנתונים מצביעים על כך שאף אחד מן הנוהגים לא הגיע למצב של לחיצה על דוושת הבלם.

כתבה מתריאה בפורטל אשכול לפני שנתיים, לצער, לא הצליחה לתרום למניעת האירוע בצומת יבול

לפניכם כמה תמונות לתזכורת על אירוע טרגי בו קופחו חיי אדם, עלם צעיר לפני כ 3 שנים..
נקווה כי אלה התמונות האחרונות שנזכה לראות מצומת יבול לפני השינוי הצפוי בצומת.


 

צומת יבול מסוק מפנה - 2008   צומת יבול צומת המוות הרכבים שנפגעו - 2008 
 
   

תגובת המועצה

ביצוע מעגל התנועה בכניסה ליבול נמצא תחת אחריותו של קבלן החל מיום ראשון (ה-15.5), לאחר שזכה במכרז. על פי החוזה, מתאריך זה, יש לו חמישה חודשים לסיים את מעגל התנועה.

לפי מיטב ידיעתנו, הקבלן היה בשטח וכבר ביצע את המדידות הסופיות. הוא ממתין לאישור חברת החשמל וחברות התקשורת (הוט ובזק) לתיאום מצב ומיקום התשתיות בשטח המדובר. ברגע שיסתיימו התיאומים - יוכל הקבלן להתחיל בביצוע.


תגובת הקבלן


פנייתנו למנהל הפרוייקט אריאל וייסמן
מחברת זלמן ברשי ובניו, העלתה כי בתוך ימים תחל פעילות ראשונה הכרוכה בהעתקת עמודי התיאורה והחשמל והסגת לאחור, תהליך זה יארך כחודש וחצי לפחות ובתוך כחודשיים תחל פעילות אשר במהותה האטת תנועה למהירות של 60 קמ"ש ושלבים מתקדמים אחרים כהכנת מדרכות ההיקף ועד לעבודה על הכיכר עצמה

ועד אז חברים, סעו בבקשה בזהירות רבה וזכרו כי רבים החולפים בצומת אינם בני האזור ואינם מכירים את הצומת. היו אתם ערניים ושמרו על חייכם כמו על חיי אחרים
המערכת
 

שמואל עצמון
אינטרנטיק תקשורת וחדשות

14.06.11, 11:00

שלח תגובה

 

 

 

דף הבית ו לראש הדף ו תנאי שימוש באתר