פורטל אשכול - איכות חיים במועצה אזורית אשכול, עסקים, חדשות, קהילה, תרבות ופנאי

 

  

הדוא"ל האדום

כתוב לנו

הוסף למועדפים

הפוך לדף הבית אודות ראשי

 

פרסם באתר

שירותי צילום דפוס וגרפיקה קידום בגוגל בניית אתרים

 

 

דפדפני אינטרנט
המלחמה הקרה מתחממת

מה זה דפדפן אינטרנט?

כשמו כן הוא: מדפדף, הופך דפים, מסייר בין דפי העיתון, החוברת, הספר וכו'.
רובנו משתמשים בהם על בסיס כמעט יומיומי ולא מעט מאיתנו לא יודעים כלל את פירוש המילה.

למה אני כותב את המאמר הזה?
כי לאחרונה נושא הדפדפנים התחיל לעורר אצלי תהיות וסימני שאלה רבים.
אני קורא חדשות לבקרים, באינטרנט ובמדיה הניירית, שומע מחברים ומקבל מיילים שונים בנושא בקצב הולך ומתגבר ובתקופה האחרונה במיוחד.
אינני מתיימר להיות מבקר טכני או מבין גדול במיוחד בתחום, אך האמינו לי אני גולש המון. ממש המון. מה זה המון, הרבה המון והחלטתי שאני רוצה להפסיק להתבלבל.
הורדתי את הדפדפנים העיקריים המדוברים כיום: אקספלורר (כמובן שהיה לי), פיירפוקס אשר כחברת אינטרנט וגם בוני אתרים, קולגות מררו לי ת'חיים שהוא הכי מקצועי ורק איתו לעבוד ולאחרונה נפלתי כמובן נפילה מתמשכת ומתמכרת למוצרי גוגל והורדתי בשיהוי מה את הכרום שלו.

ברשת עוד כמה וכמה דפדפנים נחשבים, אחד מהם ה"אובונטו", הורדתי אך לא הגעתי לתפקד אותו עדיין, למרות שזכיתי להדגמה מקצועית של חבר לתחום
, מאוד גאדג'טי, מאוד אטרקטיבי יפה ומרהיב, ישנו עוד האופרה בעל מוניטין מצוין ועוד כהנה וכהנה.
ישנם מאמרים מקצועיים ורציניים מאוד ברשת, אך כפי שפתחתי, מאמר זה אינו בא להתחרות עימם או לסקר פרמטרים ברמתם המקצועית.
אני כותב ממקום אחר, אולי מקצועי לא פחות ואולי מזווית מסוימת מקצועי יותר לנוחותכם המתעניינים הביתיים.
בשורה התחתונה בממוצע האמיתי שאלתי את עצמי איזה הוא הדפדפן הכי אנושי לנשמותינו הגולשות המעונות.
אז בשבועות האחרונים (ואני מודה, לדעתי זה לא מספיק) החלתי גולש בשלושת הדפדפנים על בסיס יומיומי  בצורה קלילה ונותן לאצבעות ולמוח שלי לחפש את הנוחות האולטימטיבית המוחצת.
ובכן לכם הגולשים הביתיים (ואתם יודעים מה? גם המקצועיים), אני יכול לנדב קצת פרטים בעוז רוח וללא בושה את מסקנותי הנחרצות.
את המסקנות אפרט בצורה קלילה ולא משעממת, לא דחוסה בפרמטרים השוואתיים, אלא במצטבר של רוח הגולש שנוחות האצבע והעין בסופו של דבר לוקחות אותו אל (הדפדפן) "הנבחר".


אקספלורר
משום מה, מסיבות כלשהן ורבות מאוד, זוכה בעידן האחרון דפדפן האקספלורר של מיקרוסופט לקיתונות של ביקורת קוטלת.
לצערי, רובן נובעות מכעס על מיקרוסופט על תקופת המונופול שלה, הידועה לשמצה והיקרה, שכולם בלעו בגללה את הצפרדע וחיו בשקט יחסי (או לא) עם ברירת המחדל שלהם.
פני הדברים השתנו עם עלייתם והופעתם של הדפדפנים הנוספים אותם הזכרתי מעלה וגם אחרים שלא.
זכרו היכן הפסקתי ואחזור אליו, אל האקספלורר בסוף.

פיירפוקס
אוף. כמה פעמים התקנתי אותו, הסרתי אותו והתקנתי אותו והסרתי אותו עד שנהיה לי ממש רע כבר בנשמה ולמרות זאת שוב התקנתי אותו ובעיקר בגלל רוב הקולגות המקצועיים שלי שהשפילו אותי בידיעתם וניסיונם העתיר עד עפר ואפר.
אבל לא עוד חברים!!! בשורה התחתונה ובמיוחד לאחר כתבה ב
Ynet במדור אינטרנט ומחשבים מלפני שבוע בערך, הבנתי שוב כרגיל שאני אולי באמת טיפש אבל לא אידיוט.
ידידי הפיירפוקס, ראשית, אתה מכוער עד בחילה. ומה לעשות עיצוב ונועם לעין הם פרמטר וסיבה מאוד חשובים לכל הפלצנים הגאונים שרק קודים מעניינים אותם, ושוכחים שבבוקר חשוב גם להסתרק ולהיראות טוב. זה עוזר בעת ראיון עבודה...
חוץ מכך לאחרונה הוא התחיל לעבוד עלי לאחר שנתפרסם כדפדפן המהיר ביותר (בינתיים איבד את הבכורה לכרום של גוגל..) וגילה סימנים של חוסר יציבות מסוימת במהירות פעולתו. בצורה לא נהירה, לפחות לגולש הממוצע ולמרות ששאל אותך אם אתה מעוניין בו בתור דפדפן ברירת המחדל - וסירבת לו, במצבים מסוימים שלא אכנס אליהם כרגע, הוא המשיך להיפתח מקישורים שונים למרות שלא רציתי בו. פונקצית המועדפים שלו בדומה לכרום וגרוע ממנו אינה נוחה באופן משווע. הוא מסובך לתפעול לגולש הביתי הממוצע ולא ארחיב מעבר לכך כמו בהבטחתי. פשוט לא. הוא פשוט לא. ואזכיר שוב שבינתיים בתחומים מסוימים הוא איבד את הבכורה לדפדפנים חדשים אחרים.

כרום
אני עדיין לומד להתרגל אליו או לא, אבל לזכותו כמה מעלות ברורות. הוא מהיר מכולם. הוא הבהיר והאסטטי לעין מכולם. הוא נותן פרישת מסך רחבה ונקייה מכולם ויש לו כמה פיצ'רים מאוד פרקטיים בזיכרון של דפי אינטרנט ואתרים אשר אנחנו רגילים אליהם ומרבים להשתמש בהם. הוטמעו בו כל אותם (כמעט) פרמטרים המצויים בדפדפנים אחרים בצורה מוצנעת ונקיה, אשר אינם מעמיסים על העין, בצורה מתוחכמת ופשוטה כאחד.
חסרונות בולטים שלו אותם אוכל לציין, הם המועדפים שלו אשר בדומה לפיירפוקס שכבר הזכרתי,רק קצת פחות גרוע, אינם נוחים כלל ו דבר נוסף ותמוה, שדווקא סרגל החיפוש המעולה של גוגל אינו בר התקנה בדפדפן הכרום של גוגל עצמה. במקומו קיימת אפשרות מעניינת אחרת, בתוך שורת הכתובת, בעלת ורסיות חיפוש מגוונות מאוד, אך היא אינה נוחה ממש להפעלה ואינה זוכרת בצורה נוחה את פרמטרי החיפוש כפי שאנו מכירים אותם בסרגל גוגל באקספלורר למשל. חסרונם של אלה משמעותי למדי, אך אני עדיין לומד לתרגל אותו והוא לדעתי עוד לא אמר את מילתו האחרונה בעניין. גם לא מתקבל על הדעת שלגוגל לא יהיה סרגל החיפוש המצוין של עצמו......
אני יכול לסכם אותו ללא צורך נוסף בהרחבת היריעה כדפדפן מצוין בתקופת הפיילוט שלו, לפני הגרסה  הסופית לתקופה זו וכבר מוכיח שאין מה לעשות גוגל זה גוגל.
הכרום באופן ודאי הפך להיות דפדפן קבוע אצלי לצרכים מסוימים וסביר בהחלט שרק אתרגל אליו יותר ויותר ואדע להפיק ממנו יותר. מבחינת גוגל, אני משוכנע שעדיין לא נאמרה המילה אחרונה וגוגל מודע בהחלט לכל שהעליתי כאן וכבר עובד עליו.

אקספלורר (הבטחתי וחזרתי אליך)
אני עובד עם 7. היתה לי ההזדמנות לבדוק את ה 8 החדש ומרוב עומס של מבחר דפדפנים שונים אותם אני לומד כרגע, החלטתי שעדיין לא. עדיין לא אקצה לו את הזמן להתגלות. חסרונו העיקרי והקל של האקספלורר הוא, נכון, הוא מעט כבד ואיטי יחסית לאיילה קלת רגליים ככרום, מה שעדיין לא הופך אותו למסורבל. יש בו ויש לו כל הדרוש.  המועדפים שלו  החיוניים כל כך לכל אחד מאיתנו בשימוש היומיומי הם הנוחים ביותר. הוא יציב, מראהו מקצועי ושמרני מספיק כאחד,  הוא נעים ואסטטי לעין, הוא משלב בצורה מצוינת אופציות של אפליקציות חיצוניות שונות  בצורה החלקה ביותר והנרחבת ביותר שקיימת ובאמת אין צורך לפרט יותר מידי כי רובכם מכירים אותו ומשתמשים בו. נכון, אחוזי השימוש בו בתפריט הסטאטיסטיקה של השרתים שלנו ירדו מעט, אך זאת בעיקר בשל  מבחר המצטרפים החדשים לשוק זה, אשר גורמים לגולשים לבדוק אופציות נוספות, לדעתי רובם זמניות, ונוגסים מהפופולאריות שלו. אני מאמין שאחוז מסוים מהם ישוב אליו.. בכל מקרה עם תפוצה של כ 70% דומיננטיות בממוצע הוא עדיין הבריון האולטימטיבי והדומיננטי בחבורה. האם ניתן להסיק מכך שהוא עדיין הארי שבחבורה? ובכן חברים יקרים, בהחלט שבהחלט כן!!!
מיקרוסופט אקספלורר, לדעתי האישית ואתם  נתתם לי המנדט להכריז ולהצהיר בזאת - הוא הדפדפן המוביל בעולם וכנראה עוד יהיה שכזה לפרק זמן לא מבוטל.

לסיכום כללי
אצלי אקספלורר וכרום פתוחים יחדיו כל הזמן. אני ממצה ומנצל את הטוב שבשני העולמות כהרגל שבשגרה. אפילו עובד יותר עם כרום  לצרכי המקצועיים ובעיקר כדי ללמוד אותו יותר ולעמוד על טיב היתרונות/חסרונות כרום/אקספלורר.
ובינתיים חברים, המלצתי האישית ולרווחת כל אלה שמבינים קצת פחות ומתוסכלים מחוסר ידיעתם והבנתם בנושא:
הרגעו נא. רובכם המכריע גולש עם אקספלורר בגלל שזה מה שיש לו.
אתם גולשים עם הדפדפן הטוב ביותר הקיים ברשת/בשוק כיום ובפער גדול מאוד מכל דפדפני הגאדג'טים למיניהם ובפער מצומצם יותר מן הכרום, אך הוא עדיין עולה עליו משמעותית וזאת בגרסת ה – 7 הלפני אחרונה שלו (היה ויסטה? מה זה?).
הסכנה היחידה בפניה ניצב האקספלורר היא מהירות הפיתוח וההשתדרגות של גוגל כפי שלמדנו להכיר אותה.
וזהו פרט שכראי לזכור אותו ולעקוב אחריו.

 

שמואל עצמון
11.08.09, 12:50 :פורסם    
שלח תגובה לכתבה